Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv kvě 28, 2020 2:37 am

Dimenzování regulátoru Victron.

Diskuze o regulátorech Victron
PředchozíDalší

Re: Dimenzování regulátoru Victron.

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 1:44 pm

No jo, to jsem si neuvědomil. Ale stejně by to mohlo stačit. 12A při 28 voltech je 336W. Napájet budu televizi (50W) notebook (30W) router 8W, a když bude svítit sluníčko na panely tak zkusím i ledničku s motorem 70W. Mělo by zbýt i na nabíjení baterie. Zřejmě budu muset přitlačit na kapacitě baterií, abych mohl nabíjet vyšším proudem, a měl toho víc uloženo, když olovo nemůžu využívat ani na 50% kapacity, aby mi do roka neodešlo.
Fotovoltaický ohřev vody + vaření, pečení. 8xREC 295Wp POLY =2360Wp + Siton 210.
chatař

Příspěvekod xmasin » ned pro 29, 2019 1:50 pm

A budeš mít měnič na 230V nebo vše pojede z baterie? Za cenu Victronu a měniče by se nechal vzít PWM nebo MPPT Axpert, který umí vše včetně omezení nabíjecího proudu baterie.
xmasin

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 2:08 pm

Uvažuju o měniči na 230V https://menice-napeti.heureka.cz/carspa ... e/#section. Měl by rozběhnout i motor ledničky. Ale stejně uvažuju o provozu na baterii jen v čase, kdy bude dost sluneční energie. Na zimu to odstavím. Prostě akumulace proto, abych nenechával energii na střeše, když bude nahřátý bojler, anebo nebude třeba zapínat vařič. Ještě uvidím, zařídím se podle praktických zkušeností. :D
Fotovoltaický ohřev vody + vaření, pečení. 8xREC 295Wp POLY =2360Wp + Siton 210.
chatař

Příspěvekod diablo007 » ned pro 29, 2019 7:09 pm

Jeden velký a podstatný detail a to že to není čistý sinus ale modifikovaný popisek mají blbě tak pozor na to
diablo007

Příspěvekod FRSO » ned pro 29, 2019 7:18 pm

diablo007 píše:Jeden velký a podstatný detail a to že to není čistý sinus ale modifikovaný popisek mají blbě tak pozor na to

Jj, je to tak, předseda má pravdu, je to UPS modifik 600w, dle ceny to snad trkne taky. Nesmí se koukat jenom na cenu.
FRSO

Příspěvekod vlkazajac » ned pro 29, 2019 7:31 pm

chatař píše:Uvažuju o měniči na 230V https://menice-napeti.heureka.cz/carspa ... e/#section. Měl by rozběhnout i motor ledničky. Ale stejně uvažuju o provozu na baterii jen v čase, kdy bude dost sluneční energie. Na zimu to odstavím. Prostě akumulace proto, abych nenechával energii na střeše, když bude nahřátý bojler, anebo nebude třeba zapínat vařič. Ještě uvidím, zařídím se podle praktických zkušeností. :D

Bojler predsa napájate Sitonom, z dvoch panelov naviac bojleru moc nepridáte.

Ale chybka je v tej úvahe o nenechaní energie na streche. Ak stávajúcich 8 panelov nahreje vodu, prepnete ich snáď na FVE ? O tom asi neuvažujete.
Ak chcete prevádzkovať olovenú batériu, priorita je nabiť batériu a potom niečo minúť do spotrebičov tak, aby večer bola batéria nabitá. To chce len s dvoma panelmi poriadnu rozvahu !
Exit zarovno s Brexitom.
vlkazajac

Příspěvekod dano » ned pro 29, 2019 8:02 pm

Len taka drobnost (zrejme mimo tuto instalaciu) k tomu Victronu, menic ma sice iba jednu DC zbernicu, ale ak je pripojeny Venus, ten si vie riadit MPPT regulator tak, aby do baterie dodaval pri nabijani iba nastaveny prud (nastavenia v DVCC), ostatna energia z MPPT regulatora ide do DC zbernice rovno pre invertor.
dano

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 8:10 pm

diablo007 píše:Jeden velký a podstatný detail a to že to není čistý sinus ale modifikovaný popisek mají blbě tak pozor na to

To jako že můj tata není můj tata? Jestli je to pravda s tím modifikovaným sinusem, tak je to od nich pěkná prasárna. Na vrácení zboží.
chatař

Příspěvekod diablo007 » ned pro 29, 2019 8:16 pm

Oba dva prodejci dle prtscr uvádí modifikovaný to že to má heuréka blbě je smutné ale pokud jsi to bral přímo z eshopu kde je psáno modifikovaný už v názvu na vrácení peněz by to asi neklaplo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
diablo007

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 8:21 pm

vlkazajac píše:
chatař píše:Uvažuju o měniči na 230V https://menice-napeti.heureka.cz/carspa ... e/#section. Měl by rozběhnout i motor ledničky. Ale stejně uvažuju o provozu na baterii jen v čase, kdy bude dost sluneční energie. Na zimu to odstavím. Prostě akumulace proto, abych nenechával energii na střeše, když bude nahřátý bojler, anebo nebude třeba zapínat vařič. Ještě uvidím, zařídím se podle praktických zkušeností. :D

Bojler predsa napájate Sitonom, z dvoch panelov naviac bojleru moc nepridáte.

Ale chybka je v tej úvahe o nenechaní energie na streche. Ak stávajúcich 8 panelov nahreje vodu, prepnete ich snáď na FVE ? O tom asi neuvažujete.
Ak chcete prevádzkovať olovenú batériu, priorita je nabiť batériu a potom niečo minúť do spotrebičov tak, aby večer bola batéria nabitá. To chce len s dvoma panelmi poriadnu rozvahu !

No jó, dobře. Energie ze šesti panelů stejně zůstane na střeše. Ale ne z osmi! A v tom je ten fór, v tom je ta frajeřina, jak by řekl frajer Luke. Uplést bič z hovna, a ještě jím práskat. :lol:
chatař

Příspěvekod vlkazajac » ned pro 29, 2019 8:25 pm

To by sa páčilo aj mne. Lenže s tým olovom je to trocha obtiažne, nenechať nič na streche. Ak takýto cieľ preferujete, lepšie sa to dá zmáknuť s lítiom.
Exit zarovno s Brexitom.
vlkazajac

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 8:38 pm

Já vím, lithium, lithium, pořád jen lithium. Copak kradu? Lithium je fantasmagoricky drahé. Prostě drahé tak, aby se to nevyplatilo. Na střeše v letě vždycky něco nechám, s tím už se musí člověk smířit. Pokud bych chtěl všechno uložit do baterií, musel bych mít baterky z ponorky.
chatař

Příspěvekod vlkazajac » ned pro 29, 2019 9:04 pm

Je drahé, preto ho treba kupovať s veľkou rozvahou. Obávam sa, že sme sa celkom nepochopili, prečo je s olovom ťažké nenechať nič na streche. Ale iste na to prídete sám, ak budete analyzovať fázy absorpcie a floatu.
Exit zarovno s Brexitom.
vlkazajac

Příspěvekod FRSO » ned pro 29, 2019 9:13 pm

Uvedu malý příklad s levnějšími Aku PB, na jedné chatce téměř celoročně obývané měl řekněme známý Fve kterou si cca sám sestrojil, měl 2 panely 190Wp a aku auto nějaké Bosh, nebo Varta kapacity 2 x 180Ah, systém na 12V, odběr v chatě cca do 0,5kwh, MPPT a měnič sínus měl ode mě Victron, aku sehnal nějaké za levno cca 4000,-Kč, hned od začátku jsem mu říkal, že má málo panelů a špatné umístění na střeše a že v zimě bude problém, protože budou aku stále podvybité, on si to ale nemyslel ani po vyčtení dat z MPPT. Po druhé zimě šli aku do sběru, byli zasulfátované. Po konzultaci jsem mu vše vysvětlil jak je to s PB a LIFEPO4 aku, jak fungují, atd. Zdarma jsem mu zapůjčil v září na vyzkoušení své LIFEPO4 aku 200Ah, měly cca přes 150Ah skutečné kapacity. Samozřejmě v půli listopadu zavolal že jsou mé LIFEPO4 asi hyn že mu je mám přehodit za PB které si koupil nové zase 2 kusy za 11500,-Kč. Přijel jsem k němu, stáhl data z MPPT a znovu řekl, že je málo panelů. Odpověď byla zase stejně, že on si to nemyslí. Čas který jsem na to obětoval byl úplně zbytečný. Má cenu pak někomu pomáhat s FVE aby mu fungovala jak má.
FRSO

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 9:46 pm

Věřím. Provozovat baterie v zimě je diskutabilní. Musel by to člověk hodně přepanelovat. Já se zimním provozem vůbec nepočítám. Na podzim baterie dobiju doplna a zazimuju. Probudím ze zimního spánku až bude sluníčko dávat dost energie na dobíjení. A LIFEPO4 o kapacitě 200Ah? To bych asi musel prodat ledvinu. I když v mém věku by o ni nikdo nestál. :D
chatař

Příspěvekod diablo007 » ned pro 29, 2019 9:52 pm

Olovo pojmem zazimuji asi bylo myšleno připojím na udržovací nabíječku že?
diablo007

Příspěvekod FRSO » ned pro 29, 2019 9:55 pm

chatař píše:Věřím. Provozovat baterie v zimě je diskutabilní. Musel by to člověk hodně přepanelovat. Já se zimním provozem vůbec nepočítám. Na podzim baterie dobiju doplna a zazimuju. Probudím ze zimního spánku až bude sluníčko dávat dost energie na dobíjení. A LIFEPO4 o kapacitě 200Ah? To bych asi musel prodat ledvinu. I když v mém věku by o ni nikdo nestál. :D

LIFEPO4 ty co jsem mu půjčil, tak by ho stály i s balancery od Mandy stejně co dal za ty nové aku Varty. Musel by si jen dokoupit panely, které stejně bude muset koupit tak i tak. :lol:
FRSO

Příspěvekod chatař » ned pro 29, 2019 10:23 pm

Ty LIFEPO byly po smrti? :lol:
chatař

Příspěvekod jahodovák » ned pro 29, 2019 10:28 pm

chatař píše:Věřím. Provozovat baterie v zimě je diskutabilní. Musel by to člověk hodně přepanelovat. Já se zimním provozem vůbec nepočítám. Na podzim baterie dobiju doplna a zazimuju. Probudím ze zimního spánku až bude sluníčko dávat dost energie na dobíjení. A LIFEPO4 o kapacitě 200Ah? To bych asi musel prodat ledvinu. I když v mém věku by o ni nikdo nestál. :D

Asi jsem netypickej důchodce,já mám lifepo4 i lion,hlavně kvůli tomu abych se o ně nemusel tolik starat,tady na foru jdou sehnat velice levně a tak jak seženu nějaké oběživo jsem navyšoval kapacitu,pravda,chystal jsem se na to už když jsem pracoval.. ;)
6,4kWp-2 krát aexpert MKS,cca 40kW LIFE A LION
jahodovák

Příspěvekod FRSO » ned pro 29, 2019 10:32 pm

chatař píše:Ty LIFEPO byly po smrti? :lol:

Nebyli, měly odpínač Victron, který byl nastaven na cca 11,6V, tak mu to odeply, jen byli vždy trochu následně druhého dne trochu nabité a tak to cyklovalo týden, jen jsem je pak nabil naplno a jsou ok, akorát měřím tento týden jejich kapacitu.
FRSO

PředchozíDalší

Zpět na Victron