Stránka 1 z 1

Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: pon bře 23, 2020 11:44 am
od beethowen
Ahoj všem,
řeším teď jeden problém s Axpertem (mám tedy PIP-4048MKD - dva SCC regulátory) a jeho vstupem pro panely. Původně se mě po čase rozkalibrovalo měření napětí a regulátor se po setmění neodpojoval od panelů. Měřil vyšší napětí a zůstával připojený i v noci, hučel ventilátor od SCC, atd. Toto se mě podařilo vyřešit kalibrací, děkuji za návod tady: viewtopic.php?f=115&t=5071&p=96003&hilit=axpert+rel%C3%A9#p96002
Teď už mě napětí měří správně, měří správně i výstupní proud z SCC do baterie a měniče. Nicméně Axpert tvrdí, že vstupní výkon z PV polí je 3,2kW a 3,19kW a proto omezuje příkon z panelů. Zvedne se i napětí ze standardních cca 91V na 96-97V.
Nezávisle měřím příkony cca 2,73kW z obou polí, což by zhruba odpovídalo i měřenému proudu Axpertem do sběrnice pro měnič a baterii (96A*53V=cca 5,1kW). Na vstupu to nezávisle měřím myslím dost přesně. Rozdíl 5,45kW a 5,1kW je cca 93% účinnost SCC a tomu se dá věřit.
Nevíte někdo, jestli jde toto někde dokalibrovat? Přicházím tak o část příkonu, jelikož mám instalováno 6,4kwp.
Předem díky za tip, pokud někdo máte.

Edit: Teď jsem zjistil, že měřený proud Axpertem není z regulátorů do měniče a baterie, ale jen proud do baterie a tam bude chyba. Podle klešťáku to má byt o cca 20A méně, než měří.
Takže neví někdo, jakým parametrem se dá toto kalibrovat?

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 9:51 am
od josse
Výkon z panelů je v Axpertu na dvou místech, jedno je před SCC... A druhé za SCC. To bude ten rozdíl, měl jsem to stejně.

SCCChargePower (příkon) je podle mě příkazem Q1, položka 13 jednotky W.

Příkazem QBV se dá vyčíst kompenzované napětí baterie. Umí to kompenzovat krásně. Jak pojistku 80A 22x58, tak asi 3.5m 25mm2. Mě to sedí s balancerem, který je přímo na baterce naprosto přesně. (Neoriginální FW)

Výstupní proud z SCC příkazem QPIGS, položka 12.( U dual to nevím jak přesně bude...)
Napětí z SCC je položka 14.

Když se chce výkon SCC musí se násobit proud x napětí.

Myslím že to je čitelné v mém Python skriptu na githubu...

Hlavně ty pojmenování jsou inspirativní... Výkon za SCC jsem přestal počítat už dávno. Beru příkon z PV...

Ten můj starší kousek by si taky založil kalibraci... Nějak se mi do toho nechce, neumí spočítat míň jak 100W, takže jsi vysvitne slunce, i když ještě nedodává ani 0.5A, už vesele reportuje 100W a víc.

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 11:20 am
od beethowen
Díky za odpověď,
zkusím něco vyčíst těmito příkazy a třeba to bude dávat smysl.
Mě z toho data nikam nejdou. Mám problém, že SCC začne omezovat dřív než by muselo. Měřený proud do baterie Axpertem je o cca 20% více než je skutečnost, kterou měřím bočníkem nebo případně klešťákem.
Zatím jsem dělal kalibraci napětí baterie (příkazy BTA0 a BTA+/-02) a kalibraci napětí vstupů PV (PVA0 a PVA1nnn.nn a PVA2nnn.nn, kde nnn.nn je skutečné napětí), protože mě v noci nevypínalo SCC. Úplně si nejsem jistý tím PVA1nnn.nn, to jsem jenom odhadnul, že by to mohlo být pro druhé SCC a po té kalibraci mě obojí napětí sedí. Dělal jsem to pře prográmek Communication Assistant.
Je možné, že si výsledný proud do baterie nějak počítá a neměří ho. Ale i tak 20% je hodně a mě to potom zbytečně stahuje výkon z panelů skoro o 1kW.
Za chvíli budu nasazovat Fangpusun, ale regulátory z Axperta možná nějakou chvíli používat budu. A kdybych náhodou stroj posílal do světa, tak bych byl rád kdyby byl v pořádku.
Komunikuji ještě souběžně s MPPSolar, ale je to na delší dobu. Zatím ze mě dělají blbce.

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 11:50 am
od josse
Podle mě má jen dva bočníky a dopočítává.

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 1:30 pm
od beethowen
Takže příkazy fungují je to QPIGS (Pro SCC1 a další obecné info) a QPIGS2 (pro SCC2 a SCC3).
Dozvěděl jsem se, že opravdu měří blbě proud z SCC1 i z SCC2. Měří u obou 59A a to je důvod proč omezuje. Výkony má vypočtené z toho důvodu špatně kolem 3300W. Napětí po mé kalibraci dřívější kalibraci měří celkem ok. Buď tomu ujíždí reference, nebo se děje něco jiného. V podstatě to vypadá, že všechny hodnoty pro SCC byly posunuté.
Teď zůstává otázka, jakým příkazem nakalibruju měření proudu? Jdu studovat dokumentaci, co jsem našel, ale tam o kalibraci nic není.

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 3:00 pm
od josse
Já vím o kalibraci baterie, něco ke kalibraci PV bych taky uvítal...

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 5:37 pm
od DanoP
Tu mas original pdf od MPPSolar
Axpert Calibration SOP 20181102.pdf

Este k tomu bol programcek SolarPower na komunikaciu (cca 68MB zip)

Re: Axpert měření vstupního výkonu PV

PříspěvekNapsal: úte bře 24, 2020 6:45 pm
od beethowen
Díky,
Toto už jsem použil a funguje. Dával jsem i v prvním příspěvku odkaz. Lepší je software Communication Assistant, tam se lépe zadávají ty příkazy. Nicméně tento manuál řeší jenom kalibraci napětí baterie a SCC.
Já potřebuju vyřešit kalibraci měření proudu za SCC, nebo se to možná řeší nějak jinak. Vím, že mě to měří dobře napětí na PV vstupech a špatně proud z regulátorů a výkon regulátorů.
Komunikuji teď s MppSolarem, ale nevím co se od nich dozvím.