Stránka 1 z 2

Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 4:45 pm
od xmasin
Pomalu chystám připojení Liion bateriíí Samsung SDI k Axpert King a přemýšlím, jak je provozovat. Podle grafů od djpeta mně vychází, že rozumný způsob provozování je mezi 4,1V a 3,55V, což by mělo být 80% DoD. Jsem zvědavý, jak bude Axpert nabíjet, protože do starého olova pere i ve floatu cca 1A a co jsem pochopil, tak nabíjení liionek by se mělo ukončit pokud proud klesne pod 0,5A. Moje modelářská nabíječka ukončí nabíjení při poklesu proudu pod 0,4A při napětí 3,8V (teď baterie nabíjím na stejnou úroveň na skladovací režim nabíječky).

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 6:14 pm
od střídač_N
xmasin píše:P........ nabíjení liionek by se mělo ukončit pokud proud klesne pod 0,5A. .......


Již zde tyto problémy byly několikrát uvedeny, leč opakování je matka moudrosti, tudíž znovu.

Nabíjení u olova probíhá následně:
V obecné rovině jde o nabíjení CC CV, tedy konstantním, případně největším možným proudem co systém dá (BULK) do hodnoty ABSORBČÍHO napětí na kterém nějakou dobu zůstane. Tato prodleva je potřebná pro rozpuštění co největšího množství sulfátu. Následně regulátor upraví napětí na napětí FLOAT, kdy se sulfát ještě netvoří. Čas od času regulátor místo ABSOBCE provede EQUALIZACI což je zvýšené napětí pro odstranění veškerého sulfátu.
I když je regulátor v režimu FLOAT, baterka je stále na napětí jenže potřeba udržovat přívodem proudu, tudíž ano "do starého olova pere i ve floatu cca 1A"


U LITHIA je obdoba v nabíjení CC CV, přitom lithium nemá žádný režim FLOAT. Baterka se nabíjí opět proudem určeným dle kapacity baterky, nebo "co to dá" do napětí jež by mělo být dle výrobce baterky. Po dosažení tohoto napětí se udržuje konstantní určené napětí s tím, že proud postupně klesá a při jistém stanoveném proudu by se měla baterka vypnout, tedy spíš to nabíjení.

Tento režim je vhodný třeba pro elektroauta, různé pracovní stroje a pod.
U FVE tento režim je nevhodný a diskutovali jsme o něm včera. Tudíž u FVE je dobré nenabíjet na napětí dané výrobcem ale o něco méně, proto, že při napětí jež je vyšší a udržování na něm, než "přirozené", dochází ke zkracování životnosti akumulátoru.

Tudíž u LFP by nabíjecí napětí baterek elektrárny mělo být 3.3V, U LI-Ion 4.1V. Akumulátor neví zdali je sám a uvedenými napětími, nebo je paralelně spojen s jiným akumulátorem, nebo zdali k němu připojen jakýkoli zdroj se stejným napětím.

Ještě poslední drobnost, čím větší je napětí skladování, a u FVE je ono skladování možné považovat když je akumulátor na napětí blízkých maximálním nabíjecím, tím je životnost menší. Tudíž přes léto by bylo vhodné, kdy je slunce, potažmo elektřiny dostatek, a nabíjecí napětí snížit na 3.25V,4.0V a přes zimu jej uvést do předešlého stavu 3.3V,4.1V. Tímto našim pracně vydobytým baterkám uděláme nejlépe pro dlouhou a dlouhou životnost.

Snad jsem to psal již naposledy.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 6:27 pm
od marko250
:-) ee a eště to musíš opravit(2.25V)

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 6:30 pm
od střídač_N
Provedeno!

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 9:15 pm
od xmasin
Z toho popisu mně vychází, že je lepší baterky cyklovat i za cenu nabíjení z DS v době nízkého tarifu a v létě po dosažení určitého napětí na bateriích zapnout mařič energie, aby nebyly baterie drženy na maximálním napětí.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 10:55 pm
od kodl69
To střídač-N a máš nějaký LiFePO4, nebo jsi to někde vyčetl?
Moje winstony, při odběru 0.01C mají teď v noci všechny přes 3.3V. Takže na 3.25V se dostanou při 80% SOC až při odběru přes 0.1C Takhle by se do baterek nic nedostalo. Nabíjení končím při 3.4V na článek, a jednou za týden to protáhnu na 3.45V/článek, aby se s jistotou články s balancerama nastavenejma na 3.45V dobalancovaly. Tady byla řeč o dlouhodobým udržování napětí na 3.4V. A podle mě to nabití na 3.4V dokud teče proud víc než 0.01C není - a potom float na 3.33V je to, co si ta baterka žádá, a zároveň se v ní uloží co nejvíc energie.
P.S: teď jsem měřil jeden článek, co už u mě 4 roky stojí, vyroben někdy 2007, s neznámým SOC, a má 3.3V, jak bych ho asi dokázal nabít napětím 3.25V?

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: čtv čer 06, 2019 11:06 pm
od youda
Kodl69, Stridac_N,

mě přijde, že to oba myslíte vlastně stejně, jen je problém to precizně popsat.
Cílem je to, co jste v podstatě napsali oba: LFP nabíjet rozumně a po nabití ho násilně nedržet na vyšším napětí, než cca 3.33V. A ideálně opět tak, jak se oba shodujete, tedy po určité době přívod proudu do LFP baterky zcela zastavit.

Shodnout se na používání správných termínů pro jednotlivé nabíjecí fáze je také trochu problém, protože regly často mají kolonky nějak pojmenované a názvy těch kolonek se nemění, ačkoliv regl umožnuje nabíjení všech možných typů baterek, tedy i volbu různých nabíjecích profilů.

Nebalancovat každý den ale jen občas je taky fajn, ne každá BMS to však zvládne.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 10:18 am
od xmasin
Koukám na nabíjecí režim Axperta a pokud z baterky nebudu brát proud, tak napětí na ní nebude klesat (první liionky jsem nabil na 3,8V před třemi týdny a stále mají 3,8V). Takže pokud u Axperta vypnu automatiku pro absorpční část a nechám ji na minimu a float napětí nastavím kousek pod bulk, tak by to baterie neměl téct žádný proud a tudíž by se neměla nabíjet. Škoda, že nejde nějak Axpertu říct, že má přestat nabíjet, teda ono to jde, ale jen pro Pylontech baterie a vymýšlet simulaci Pylontech BMS se mně nechce.

nabijeni.jpg

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 10:30 am
od josse
Je to tu opravdu stále dokola... Kdo to nevydržel naposledy?

Pro LiIon nastavit obě napětí stejné, baterie se přestanou nabíjet.

Není třeba aby to dělal měnič, měnič dodá napětí a baterie až jsou nabité si další proud nevezmou.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 12:50 pm
od střídač_N
kodl69 píše:To střídač-N a máš nějaký LiFePO4, nebo jsi to někde vyčetl?.....


Mám svoje LFP a taky i Li ion a taky jsem to vyčetl.

On je to spíš takový filosofický problém, co od baterek žádat. Pokud chci maximální kapacitu, budu nabíjet na hodnoty "co to snese". I dlouhodobý test z dřívějšího odkazovaného článku doložil, že i nechání akumulátoru na napětí 3.40 sice škodí, ale není to zas až tak dramatické.
V každém případě ten článek doporučuje využívat část VA křivky "mezi koleny". Navíc je zde parametr proudu a vnitřního odporu, což ovlivní ony hodnoty směrem nahoru i dolů. To, co píši není nějaká univerzální kuchařka, jsou to jen a jen zásady jež jsou lety již prověřené a použitelné.

Je další otázka zdali je dobré používat, nebo spíš využívat parametry akumulátoru "co to snese". I OTA zde mnohokrát psal, že je dobré jít jak při nabíjení i vybíjení max. do 0.5C. I toto již značně omezuje parametr "co to snese".
Optimální a zase jen a jen filosofický náhled je, že by ten parametr měl být optimálně tak kolem 0.3C. Možná u LFP 0.5 u Li ion určitě jen 0.3C a to max.

Zatím to skoro všichni mastíme z co nejmenším finančním zatížením, nevelkoryse a taky i dost často i nevhodně.

Dost jsem o tomto problému četl, mnoho taky i odzkoušel a finančně odstonal, leč to, co je asi nejcennější, letitý provoz, zatím nikdo z nás nemá. Za deset roků a věřím, že již budeme mít profi sestavy, si budeme moci říct co se osvědčilo a co bylo na pytel.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 1:08 pm
od volente
Tady se pořád řeší že do baterie teče nějaký proud, ale ten proud tam nikdo necpe pumpičkou nebo kompresorem, ten teče podle zákonitostí. Až se potenciály vyrovnají, tak nepoteče. Mám regl Smart 3 (všechny napětí nastavený na stejnou hodnotu 28,4V) a ten když se dostane do fáze float, tak omezí nabíjení. To tak regulátory dělají (regulují), ale na rozdíl od Axperta třeba, tento se při zvýšení odběru, a tím pádem spotřeby z baterek, dlouho rozmýšlí než zase pustí do systému proud.
Je na něm 1640Wp pole a on se třeba 10 minut rozmýšlí než začne znovu dávat proud.
A to mě na něm vadí, jinak si na jeho funkce nemohu stěžovat.
A všichni víme že domácí FVE je stále se měnící v poměrech spotřeby a dodávky energie, takže nějaké ukončování nabíjení odpojením baterie je blbost.
Prostě nastavit napětí které je šetrné k baterii a hotovo.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 1:36 pm
od střídač_N
volente píše:...Je na něm 1640Wp pole a on se třeba 10 minut rozmýšlí než začne znovu dávat proud.....


Je třeba pochopit jak regulátor funguje. Především jde o část cyklu jenž je nazývám FLOAT. Při FLOAT ze z MPPT regulátoru stává obyčejný napěťový regulátor jenž udržuje napětí jež je dáno hodnotou nastavenou u FLOAT a ve své podstatě, pokud se v tomto okamžiku zvedne odběr začne dodávat přesně dle Ohmova zákona do okamžiku pokud stačí dodávat panely. Pak mu nezbude, ne se stát opět MPPT regulátorem a dodávat v součtu proudu i z baterky.

Proto ta prodleva a jiné zákonitosti jež nejsou žádnou neznámou.

Dokud nebudou na trhu regulátory čistě zaměřené na lithiové akumulátory, budou nejasnosti, záhady a nepochopení.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 1:51 pm
od volente
Ano, tak by to mělo být, jenže tento se přepne do režimu float a při zvýšeném odběru čeká dost dlouho na pokles napětí, a to musí poklesnout až pod 27,8V. Teprve potom začne znovu dodávat proud.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 4:34 pm
od střídač_N
volente píše:Ano, tak by to mělo být, jenže tento se přepne do režimu float a při zvýšeném odběru čeká dost dlouho na pokles napětí, a to musí poklesnout až pod 27,8V. Teprve potom začne znovu dodávat proud.


Ono to tak ve skutečnosti i je.

Regulátor má jistou časovou hysterezi v tom, po jakou dobu může napětí poklesnout, aby ještě nepřepl do režimu BULK, ABSORBCE, FLOAT. Opět, regulátory jsou dělány na olovo, i když výrobce tvrdí, že jsou i na Lithium.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2019 4:41 pm
od volente
Mě je to jasné, ale některé mají v SW napsáno čekej 10 vteřin a některé čekej 10 minut. :(

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: sob čer 08, 2019 11:10 am
od xmasin
Ještě mám jeden dotaz k bateriím. Mám 45 baterií a chci je zapojit 15s a 3p. Jak je lepší baterie zapojit? Nejdří paralelně a pak sériově nebo opačně?

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: sob čer 08, 2019 11:45 am
od DanoP
Pouzivam zapojenie najprv paralelne a potom dvojice do serie (2P 16S LiFe). Ale ked by som to robil druhy raz tak radsej by som spravil 2 nezavisle paky vratane BMS. Teraz ak chcem nieco na paku zmenit/zmerat musim odstavit cely system. Keby boli samostatne odstavim jeden pak a system dalej bezi.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: ned čer 09, 2019 1:03 pm
od diablo007
xmasin píše:Ještě mám jeden dotaz k bateriím. Mám 45 baterií a chci je zapojit 15s a 3p. Jak je lepší baterie zapojit? Nejdří paralelně a pak sériově nebo opačně?

Každopádně bych to směřoval na 16s ne 15s

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: ned čer 09, 2019 1:59 pm
od josse
diablo007 píše:Každopádně bych to směřoval na 16s ne 15s


To je asi překlep, 4,1x16=65,6 V.
14S (4,1x14=57,4 V), nebo 15S (4x15=60 V) pokud má člověk dost článků je naprosto v pořádku.

Re: Axpert a Liion baterie Samsung

PříspěvekNapsal: ned čer 09, 2019 2:22 pm
od xmasin
16s by bylo lepších, ale to už nedá Axpert, proto 15s. U Li-ionek se musí počítat s vyšším napětím než u LiFe.