Nedávno se zde v tématu FVE v televizi, rádiu, novinách objevily odkazy na články ze serveru solarni-novinky.cz a ekolist.cz ve kterých se píše, cituji:
Solární Novinky: "Podpora pro velké teplárny místo malým zdrojům. Statisícům domácností, firem a obcí by hrozí, že si nepořídí vlastní fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo nebo větrnou turbínu."
Ekolist: "Přibližně 600 až 800 tisícům domácností a firem stát plánuje neumožnit nainstalovat si na střechu fotovoltaické panely."
K článkům jsem zaslal dotaz na Ministerstvo průmyslu a obchodu s několika níže zodpovězenými otázkami:
Dobrý den,
v médiích se objevily znepokojující články o projednávání a schválení plánu rozvoje obnovitelných zdrojů energie.
Za diskuzní fórum MyPower.CZ (15000 unikátních návštěvníků měsíčně), které se zabývá energetickou soběstačností občanů a to velmi úzkou částí OZE, tedy pouze ostrovním fotovoltaickým elektrárnám nepřipojeným do sítě a nedodávajících energii do sítě, instalovaných čistě z vlastních finančních zdrojů bez státních dotací, bych se rád zeptal, co to znamená pro osoby, kteří nemají zájem žádat o dotace, obnovitelný zdroj si zřídí zcela na vlastní náklady, tedy bez podpory státu a tyto elektrárny jsou na distribuční síti zcela nezávislé.
Dnes dorazilo následující vyjádření:
---
Dobrý den, pane Procházko, odpovědi mluvčího Milana Řepky najdete níže. Hezký den, M. Trefancová, tiskové odd.
Jedná se pouze o dotační politiku, kdy dotace nebudou přidělovány v takovém množství jako doposud?
Členské státy mají na základě evropské legislativy povinnost vypracovat tzv. Vnitrostátní plány v oblasti energetiky a klimatu. ČR aktuálně předala Evropské komisi návrh tohoto plánu, který bude ale ještě finalizován v průběhu roku 2019. Česká republika má skrze tento dokument mimo jiné indikovat národní příspěvek k celoevropskému cíli podílu OZE do roku 2030, který odpovídá 32 %. ČR v návrhu plánu vyčíslila svůj příspěvek na 20,8 %, což však nemusí být konečná hodnota, a to i v závislosti na vyjednávání s Evropskou komisí. Je však nutné zdůraznit, že toto procento je podíl OZE, ke který se ČR zavazuje a který tedy bude podpořen z veřejných prostředků, případně dalšími politikami. Toto absolutně neznamená to, že pokud by podíl OZE měl přesáhnout tuto hodnotu, tak budou přijímány nějaké negativní opatření jako jsou zákazy. Tato negativní opatření by navíc byla bezprecedentním zásahem do fungování energetického trhu. Uvedený podíl je tedy závazkem ČR, který bude muset být zajištěn příslušnými politikami, pokud bude dosažené procento vyšší, tak je to naopak možné chápat pozitivně. ČR však skrze toto procento uvádí, že vyšší procento není schopná garantovat i v návaznosti na množství veřejných prostředků, které mohou být v této oblasti uvolněny.
Je možno očekávat zákaz střešních instalací na rodinné domy, chaty a místa bez přípojky elektrické energie?
Žádný takový zákaz není navrhován ani uvažován a byl by bezprecedentním zásahem do energetického trhu. Naopak se plánuje pokračování veřejné podpory v této oblasti, což je v souladu s přijatými evropskými závazky.
Pokud ano, jakým způsobem bude tento zákaz uplatňován?
Žádný zákaz tohoto typu není navrhován ani uvažován, je tedy bezpředmětné vyjadřovat se k jeho uplatňování.
Týká se omezení i ostrovních systémů od distribuční sítě zcela oddělených a na síti nezávislých?
Žádné omezení navrhováno není, a to ani na ostrovní systémy, ani na systémy připojené do distribuční sítě.
Od jakého instalovaného výkonu se týká neumožnění instalace fotovoltaických panelů na střechy chat, chalup, domácností či firem?
Opět je nutné zdůraznit, že žádný zákaz instalace fotovoltaických panelů není navrhován.
---
Děkuji tímto tiskovému oddělení MPO za vyjádření a objasnění situace pro server MyPower.CZ