Stránka 1 z 3

SDS VALC

PříspěvekNapsal: úte pro 31, 2013 4:09 pm
od vata
Zdravím,

Přeji vám všem v novém roce zdraví a mnoho světla :)

Je dneska sice poslední den v roce, ale následující sdělení není silvestrovským vtipem a píšu jej s požehnáním admina tohoto fóra.
Jak jsem průběžně informovala, napsala jsem si docela luxusní automatizaci zátěží na platformě SDS Macro, tak, a teď už je to hotové, odladěné a zabalené, a rozhodla jsem se jít s tím na (s kůží) trh. Budu ráda, když mě navštívíte na http://www.vati.cz, tam uvidíte víc. Dokumentace k mému systému je na http://www.vati.cz/VALC/valc.pdf. Druhou půlku systému – totiž dohled a monitoring, teprve dokončuji, nechte se překvapit.

Pro aktivní členy tohoto fóra, kteří by měli zájem o samotný VALC, mám 50% slevu na VALC, stačí mi napsat SZ. Přičemž ze zbývající částky pošlu 10% jako příspěvek na toto fórum.

Tak, a teď hrr na mě :)

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: úte pro 31, 2013 6:11 pm
od střídač
vata píše:Je dneska sice poslední den v roce, ale


I tak přeji zdar v novém oboru. Mnoho úspěchů a zdraví v Novém i novém roce.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: čtv led 02, 2014 3:47 pm
od vata
střídač píše:
vata píše:Je dneska sice poslední den v roce, ale


I tak přeji zdar v novém oboru. Mnoho úspěchů a zdraví v Novém i novém roce.


Děkuji Vám a nápodobně :)

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: pát led 03, 2014 1:14 am
od brumlaj
vata píše:Tak, a teď hrr na mě :)
Supr práce ale chceš znát názory, tak za mne - konfigurace za pomocí Widlí je pro mne nepřijatelná ;-) ty mi domů nesmí (dost na tom, že kvůli mzdě ze sebe dělám prodejnou .....) . Strana 27 "beztrátové".
Ať letos kula pere jak byk ....

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: pát led 03, 2014 1:18 am
od mypower.cz
ja myslim ze pod wine se to bude chytat taky.. :)

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: pát led 03, 2014 9:14 pm
od vata
Zdravím, ta konfigurace se dělá ve VALCmonitoru přes webové rozhraní, jenže než tenhle systém připravím (chtěla bych připravit distribuci pro malinu a taky předělávám všechno na ajax), je aspoň tahle widlí možnost. C# je docela prima jazyk, ve kterém jsem už dělala, takže to byla ta nejrychlejší volba, jak to napsat. Ale jak píše Filip, pod wine by to mohlo taky jet.
A teda všechna čest - čeština mi většinou nedělá problémy, ale tohle jsem beztrátově vyjímečně přehlédla :)

VALCMonitor

PříspěvekNapsal: čtv bře 20, 2014 8:58 pm
od vata
Zdravím všechny ostrovníky.

Připravila jsem ukázku dema nulté verze ValcMonitoru - sice s upravenými daty, ale jinak funkční. Nechcete se podívat?
http://vati.cz/VALC/monitor.

Co v této ukázkové verzi neuvidíte:

- Ostrá verze je živá - resp. data pod ní jsou živá, takže se v ní grafy hýbou. Tahle ukázková verze kouká pouze na statická data.
- chybí jednoduchá grafická stránka s analogovým zobrazením aktuálního stavu (pár budíků)
- chybí celá administrace, kde se FVE konfiguruje, zapisují se data o nákupech komponent, cenách kupované energie atp.

Krátký popis systémku je zde: http://www.vati.cz/VALC/monitor/valcMonitor.html

Díky za návštěvu :)

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: čtv bře 20, 2014 11:52 pm
od mili
Vypadá to moc pěkně.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: pát bře 21, 2014 5:30 pm
od Frenky
Pěkné a graficky pěkně upravené. Pořád se rozmýšlím jestli se mám dokopat také k podobnému výtvoru, nebo jít cestou nákupu od Vás. pořád to ve mně hlodá. (když si koupím produkt, s čím si pak budu po večerech hrát ?) :lol: . Zatím závidím a obdivuji :yes:

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: pát bře 21, 2014 7:23 pm
od JML...
Pěkné, pěkné pěkné...! Je vidět, že vývoji bylo věnováno hoooodně času. :yes: Pochvala před nastoupenou jednotkou. :D
Bude malina výkonově stíhat? V odstavci Úložiště Raspberry je SD karta píšete, že jsou data v RAM, co když vypadne napájení nebo..., přijde se o tyto data?
Vůbec bych se nebál to ukládat rovnou, pokud se použije velká SD (např 32Gb), tak se zápisy rovnoměrně rozloží na nové jednotlivé buňky a než se přepíše celá volná kapacita SD uplynou roky.
Tyto SD karty leta v pohodě používám na infostánky běžících na HTPC s distribucí Lubuntu v provozu 24/7/365, zatím mi žádná karta neodešla na upsání se k smrti. Infostánky si načítají homepage z netu samy, takže k nim kvůli updatu nikdo nemusí, např zde a zde a to na nich řádí především děti a ty jim dávaj.
Také mám zápis 1 za minutu do SQL (1440 vět denně) :-). Použil jsem tuto uSD kartu a její výkon je opravdu znát, data (SQL a PNG grafů) jednou denně přesouvám ještě na nand fleš (4Gb), která je součástí Olinuxina tím mám zálohování vyřešené, navíc napájení jistím jedním Li článkem (4.2V) z notebookové baterie a Olino na ní vydrží žít více jak 4 hodiny.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned bře 23, 2014 7:21 pm
od vata
Zdravím, díky za pochvalu.
Frenky - tak to je svatá pravda - vývoj je potěšení, akorát je to na dýl a občas je to velmi únavné...
JML: pro Raspberry jsem se rozhodla proto, že v oblasti malých počítadel není moc na výběr, taky bych chtěla časem vyzkoušet ten Intel. Ten webový klient je ostatně napsaný prakticky kompletně v js, takže malina jen poskytuje data. Výpočty databáze jsou rozloženy v čase, takže je možné, že se to v noci občas zakuckne, pokud někdo bude chtít data a zrovna se budou provádět nějaké náročnější agregace.
Výdrž SD - no, moc bych tomu nevěřila, to ukáže čas, těší mě, že máte tak dobré zkušenosti. Je pravda, že pokud by někdo malinu natvrdo odpojil od napájení, příjde o data - nicméně v administraci je na plánované restarty funkce, která vyvolá flush na disk na požádání. V každém případě FVE je celkem slušná UPS pro servery a infrastrukturu napájenou DC, a krátké výpadky v případě nějakého kutění na bateriích může pokrýt v pohodě malé olovo oddělené diodou od zbytku FVE.

valcMonitor 1.0

PříspěvekNapsal: pát dub 18, 2014 9:53 pm
od vata
Zdravím ostrovníky!

na adrese http://vati.cz/VALC/monitor je ode dneška verze 1.0 valcMonitoru, která se už nebude příliš lišit od té, co bude hned po svátcích k mání. Demo instance ukazuje v detailu jeden reálný den se dvěma Tristary - můžete se mimochodem "pokochat" tím různým napětím každého z nich, i falešnými absorpcemi :) Ten den nebyl slunečný ale byl zajímavý pro VALC - došlo v něm k přepnutí na DS (prediktivní odpojení AC zátěže) a k výpadku DS - tedy k aktivaci UPS.

Přeji všem krásné velikonoce :)

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 9:25 pm
od redcrown
Systém se mi moc líbí, na vlastní nemám čas a z části ani buňky. Rozhodně o tom budu přemýšlet. Jen taková otázka, nepřemýšlela jsi o verzi micro? To macro mi přijde docela drahé, hlavně pokud se jedná třeba o 2 panely. Chápu, že macro má více IO, ale micro má rozhodně pod kloboukem. Toť jen otázka bez hlubšího studia možností toho či onoho.
Ještě by mě zajímalo, jaké jsou zkušenosti s mikrocyklováním AKU se spínaným SSR pro různé typy baterek. Existují nějaké zkušenosti nebo fundované teorie? Nejde třeba to mikrocyklování vyhladit nějakým větším kondíkem (sorry, nejsem elektrikář:))?

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 9:56 pm
od vata
Zdravím, mám jednoho uživatele, který chtěl VALC pro micro, přemapovala jsem mu podle jeho přání vstupy a výstupy. Doufám, že se ozve s recenzí, jediný feedback prozatím mám, že to na micru jede - sama jsem to nezkoušela, funkcionalita pochopitelně omezená kvůli těm chybějícím IO.
S tím mikrocyklováním u spínaných SSR - záleží na tom, o jak velkou kapacitu baterek půjde a o příkon bojleru. Větší problém než v mikrocyklování bych ale viděla v měniči, tak nějak psychologicky ty velké změny zátěže v krátkých časech (VALC podporuje pro v nule spínané SSR nejrychlejší 1Hz cykly) zkrátka nevypadají dobře. Od té doby, co jsem přešla na fázovou regulaci, jsem v tomhle ohledu klidnější.
No a kondenzátor - taky nejsu elektrikářka, ale někdo by určitě uměl spočítat, jak velká kapacita by zvládla pokrýt příkon bojleru dejme tomu 1kW na dobu 0,5 sec, ale intuice mi říká, že by to musela být hodně velká kapacita. U fázové regulace si ten efekt spíš dovedu nějak představit, ale myslím, že jej už pokrývají kondenzátory v měniči.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 10:00 pm
od brumlaj
mikrocyklovani LiFe - z prezentace vyplynulo, ze po cyklovani 10(? snad jsem se nesekl) procent kapacity a 13000 cyklech je kapacita clanku 91 procent puvodni kapacity. Ale proud byl myslim brutalni. To uz si nepamatuji.... snad to upresni i4wifi

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 10:14 pm
od vata
Tady se ale bavíme o nesrovnatelně menších cyklech. O cyklech o délkách zlomků vteřin, kde napětí na baterii nestihne podkročit nějaké i tak relativně vysoké napětí. V každém případě je ale rozumné dimenzovat balastní zátěž tak, aby ji mohl typický přebytkový výkon konkrétního ostrova vůbec utáhnout, v takovém případě totiž k tomu mikrocyklování bude docházet jen omezeně. Třeba mých cca 900Wp utáhne v přebytcích asi 600W balastní zátěže.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 10:24 pm
od brumlaj
proto jsem uvedl vysledky testu, v kombinaci s Tebou uvadenym je, ze u LiFe netreba mit obavy, ze mikrocykly by byly rekneme v prubehu 10 let pricinou rozeznatelne ztraty kapacity.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 10:35 pm
od redcrown
Fazovou regulaci musim nastudovat. Do te doby budu balast ja v tomhle vlakne:)

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: ned dub 20, 2014 11:35 pm
od vata
redcrown píše:Fazovou regulaci musim nastudovat. Do te doby budu balast ja v tomhle vlakne:)

Je to v podstatě jednoduchá tyristorová regulace, spínající v různých fázích regulovaného signálu. Ony mikrocykly se pak smrsknou do průběhu jediné půlvny AC napětí.
V praxi je to komplikovanější, protože PWM signálem není možné většinu fázových SSR řídit přímo, ty se nechají řídit buďto proudem nebo standardizovaně DC napětím 0-10V. Čili je nutné pořídit převodník PWM -> 0-10VDC a příslušné relé. Tahle relé navíc potřebují vlastní napájení pro řídící část, já našla prakticky jediné, a to na stránkách pana Vacky zde: http://www.elproz.cz/ a použitelný PWM-0-10VDC převodník zde: http://www.cncshop.cz/prevodnik-pwm-na-0-10v

Ještě k tomu micru bych chtěla dodat, že obecně je možné říct, že VALC je možné nainstalovat na jakékoliv SDS s SDS-C interpretem. Ovšem HW se může typ od typu dost lišit, takže nejsem schopná poskytovat tak bohatou instalační podporu skrze dokumentaci - prostě na micrech bude třeba bastlit. Taky například PWM a D0 výstup micro nejsou v provedení mosfet, takže není jisté, jestli se tím dá vybudit v nule spínané SSR - ten převodník asi ano, ale nezkoušela jsem to. No a v neposlední řadě - zatím si neumím představit, že bych zvádla vyvíjet a udržovat dvě různé vývojové větve, takže zatím nenabízím pro případné provozovatele VALCu na micru žádné updaty.

Re: SDS VALC

PříspěvekNapsal: pon dub 21, 2014 10:11 am
od redcrown
vato, já jsem se ptal na micro jen proto, že zastávám následující teorii. Určité zařízení a jeho funkcionalita má určitou hodnotou, kterou je rozumné množství uživatelů ochotno zaplatit. Ta cena se skládá z HW a SW(či práce obecně). Ty pokud HW koupíš jako komplet, tak ti zbývá ta zbylá část ceny. Pokud se ti podaří to napasovat na levnější HW, tak máš pro sebe větší prostor. Vím, že to jistě víš a že to je jasné. Já osobně kupoval micro, protože ho považuji pro mě za ideální poměr cena/výkon. MICRO Light E - R2 za 1588,- nemá chybu. Např. neřeším display, protože v době chytrých tel. nebo tabletů to je přežitek. 1w-temp má dost, relé má dvě, PWM, DO, DI, AD, prostě parádní zařízení.
Pro je otázkou, s jakou funkcionatitou se do micra nevejdeš, zkusím nastudovat. Někteří vývojaři předimenzují HW, jen aby tam do budoucna šlo milion věcí, ale většinou na to nedojde, nebo to zákazník pak už po HW stránce nepřekopává. Pak si stejně člověk koupí úplně nový výrobek. Neříkám, že to je tvůj případ. Já jsem na to takhle pohlížel např. u greenbono vs. Wattrouter. To dám radši tu zbylou kačku do panelu navíc.
Ale tohle je samozřejmě jen můj subjektivní názor. Pro mě prostě FV musí být za rozumný peníz, jinak to je jen drahý koníček.